Blog

Bağışıklık ve Beslenme

Şu aralar covid-19’a yakalandım, grip oldum gibi cümleler daha sık duymaya başladık. Bir de okulların açıldığını düşünürsek hem çocuklarımız için hem de kendimiz için bağışıklığımızı koruma ve hatta güçlendirmemiz gerekiyor. “Peki bunu nasıl yapacağız?” dediğinizi duyar gibiyim.

Bunun için 3 önemli kural var:

  1. Uyku: Uyku ve bağışıklık sistemi birbirlerine bağlı olarak çalışır. Yeterli ve kaliteli uyku, bağışıklık sistemini etkileyerek enfeksiyonların gelişmesini engeller, enfeksiyon sırasında iyileşmenin hızlanmasını sağlar ve aşılara verilen cevabın belirlenmesinde rol oynar. Sağlıklı kişileri koruyabilmek ve enfekte olmuş kişilerin hastalık süreçlerini daha rahat geçirebilmelerini sağlamak, hatta yoğun bakım ihtiyaçlarını azaltabilmek için uyku ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişkileri bilmek ve uygulamaya koyabilmek önem taşımaktadır.
  2. Fiziksel aktivite: Kilo kontrolünün sağlanabilmesi için alınan enerji ile harcanan enerji dengeli olmalıdır. Hareketsiz yaşam tarzı, kilo alımına yol açtığı bilinmektedir. Fazla kilo ise Tip 2 Diyabet, Kardiyovasküler Hastalıklar gibi kronik rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Kronik hastalıklar ise bağışıklığın zayıflaması sebep olur. Tıpkı domino taşları gibi. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği haftada en az 150 dakika egzersizi hayatımıza dahil etmeliyiz.
  3. Yeterli ve Dengeli Beslenme: Sebze-meyve çeşitliliği ne kadar fazla, tabağımız ne kadar renkli olursa, antioksidanlardan o kadar faydalanacağız demektir. Bu nedenle mevsiminde sebze ve meyve mutlaka tüketin. Bu mevsimde brokoli, karnabahar, kabak, havuç, biber, kereviz ve pancar tüketilebilecek sebzeler arasında yer alırken; elma, portakal, muz ve greyfurt tüketilebilecek meyveler arasında yer alıyor. Özellikle bu dönemde C vitamini içeriği yüksek sebze ve meyvelere ağırlık vermek daha da önem taşıyor. Yani portakal, mandalina, kivi ara öğünlerimizde mutlaka olmalı.

Propolis: propolisler, antimikrobiyal, antikanser ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bağışıklığın zayıfladığı özellikle sonbahar ve kış aylarında eczanelerden temin edilip kullanıldığında bağışıklığa katkı sağlayacaktır.

Bağırsak Sağlığı: Sağlam bir bağışıklık, sağlıklı bağırsaklardan geçer. Bu nedenle yeterli lif, bol su tüketimi, yoğurt, kefir gibi mayalanmış gıdaları diyetinizde daha çok yer verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir