Uzmanlık Alanları

Böbrek Hastalıklarında Beslenme

Böbrek hastalıklarında beslenme nasıl olmalıdır?

Böbreklerin vücudumuz içerisindeki en önemli görevleri beslenme kanalıyla aldığımız maddelerden artan kısımların atılmasıdır.

Bir atık sistemi ile benzer biçimde çalışan böbreklerimiz, besinlerden geriye kalan bölümleri düzenli bir halde vücudumuzdan dışarıya atarlar. Bu işlevleri ile de sağlıklı ve dengeli bir hayat sürebilmemiz için önem taşırlar. Böbreklerde zaman zaman oluşabilen ve çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan işlev bozukluğu durumları da çok sık bir şekilde görülmektedir.

Bu bozuklardan en sık rastlanandan birisi ise kronik böbrek yetmezliği olarak bilinir. Böbrek yetmezliği, her iki böbreğin birden hiç çalışmadığı veya fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremediği durumlarda ortaya çıkar. İleri seviyelerinde atık ürünler ve fazla sıvılar vücuttan atılamaz ve birikir. Bu da vücutta toksinlerin çoğalmasına sebep olur.

Kanda üre ve kreatinin benzer biçimde maddeler yükselir, elektrolitlerin dengesi bozulur. Bu noktada ise dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni, tedavi için çok önemlidir. Ehil ve uygun beslenme programı, kronik böbrek hastalıkları emareleri ortaya çıktığında hastaların yaşam kalitelerinin artırılmasında ve ortaya çıkabilecek farklı yan etkinlerin önlenmesinde temel faktörlerden biridir.

Böbrek rahatsızlıklarında beslenme

Böbrek hastalıkları doğru tedaviler ve hayat tarzında yapılacak değişiklikler ile önlenebilir. Bunun için ilaç ve diyaliz tedavilerinin yanında düzenli egzersiz programlarını oluşturmak, fazla kiloya dikkat etmek, doğru diyet programlarını uygulamak, tuzu azaltmak, sigara ve alkolden uzak durmak, doğru ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Böbrek rahatsızlıklarında beslenme programları, her hastaya bakılırsa farklılıklar gösterir. Her hastanın, doktoru ya da diyetisyeni tarafınca yazılan özel bir rejim programı ve tedavisi bulunur. Nutri Fizyo kliniği olarak tüm böbrek hastalarımızın takipleri özenle yapılmakta ve takip edilmektedir.

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir