UZMAN DİYETİSYEN

Buse AÇIK

Merhaba, ben Diyetisyen Buse Açık.

2018 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde Beslenme ve Diyetetik bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldum. Şu anda aynı okulda yüksek lisansımı bölüm ikincisi olarak bitirdim.

Lisans stajlarımı ÇAPA’da özellikle diyabetik, pediatrik hastalar ve nütrisyonel desteğe ihtiyacı olan hastalar üzerinde yaptım. Lisans eğitimimin son yılında “Likopenin Meme Kanseri Üzerine Etkisi” adlı seminer çalışmasını hazırladım. Ayrıca lisans bitirme tezimi “18-65 Yaş Arasındaki Kardiyovasküler Hastalıklara Sahip Bireylerin Akdeniz Diyeti’ne Uyumu” adlı tez çalışmasını yaptım.

Bu çalışma aynı zamanda 10. Uluslararası Kıbrıs Beslenme ve Diyetetik Kongresi’nde sözel bildiri olarak sunuldu. Yüksek lisansım sırasında ‘’Obeziteye neden olan yeme davranış bozuklukları’’, ‘’Gece Yeme Sendromunun obezite üzerine etkisi’’, ‘’Likopenin prostat kanseri üzerine etkisi’’ konularında araştırmalar yaptım. Ayrıca onkolojiyle ilgili birçok makale çevirisinde bulundum.

Yüksek lisans tezim olarak da “Üniversite Öğrencilerinde Depresyon, Duygusal Yeme ve Sezgisel Yeme Durumlarının Belirlenmesi ve Bu Durumun BKİ Üzerine Etkisi” konulu tez çalışmasını yaptım. Yüksek lisans eğitimim sırasında özellikle onkoloji ve yeme davranış bozuklukları üzerinde çalıştım. Aynı zamanda Yeni Erenköy Sağlık Merkezi’nde diyetisyen olarak görev aldım. Ayrıca Spor Diyetisyenliği Kursu ve 6. Uluslararası İlk 1000 Gün kongresi başta olmak üzere birçok seminer, kurs ve kongreye katıldım.

Şu anda da kurucusu olduğum Nutri Fizyo Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde Diyetisyen olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Kalori Hesaplama Aracı
İnç
Metrik
Temel bilgi
yaş
kg
cm
Aktivite durumu
İhtiyacınız:
Günlük hedef kalori alımı:
0