Blog

Hamilelik döneminde pilates yapmanızın faydaları nelerdir?

Hamilelikte meydana gelen ödem ve şişliklerin azalmasına yardımcı olur. Hamilelik süresince pilates yapan anne adayları, doğum halindeyken solunum ve gevşemeleri çok kolay yapabilir. Hamilelik sürecinde, anneler bel ve sırt ağrılarından çok fazla şikayetçi olurlar.

Pilates, bu bölgedeki kasları güçlendirip, ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Hamilelik sırasında daha az kilo alırsınız ve gebelikte diyabet riskinizi yüzde 27 azaltırsınız. Daha az duygusal gel-gitler yaşarsınız, Daha az kabızlık çekersiniz ve daha fazla enerjiniz olur.

Bebeğiniz daha sağlıklı dünyaya gelir. Normal doğumunuzun kolay geçmesiniz sağlarsınız. Doğumdan sonra da fit olursunuz. Doğumunuz kısa sürede gerçekleşir. Hamilelik pilatesi ve egzersizleri ile daha rahat bir gebelik geçirirsiniz. Bacaklarınızda daha az ödem olur. Hamile pilatesi ile çocuğunuzun gelecekteki atletik yapısını belirlersiniz. Doğum sonrası iyileşmeniz daha hızlı olur. Çocuğunuzun kalp sağlığı için faydalıdır.

Eğer sigara içiyorsanız, hamile iken egzersiz yapmanız bu kötü alışkanlığı bırakmanızı sağlar. Hamilelik dönemine daha rahat, konforlu ve kaliteli uyursunuz. Prematüre bebek doğum riskini azaltırsınız.

Kendinizin, bebeğinizin ve hayatınızın kontrolünü güçlendirirsiniz. Daha sağlıklı, daha mutlu, daha hareketli, daha fit, daha enerjik bir hamile olursunuz. Çocuğunuzun daha zeki olmasını sağlar, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, hamilelik döneminde hasta olmanızı engellersiniz. 

HAMİLELİKTE PİLATESE NE ZAMAN BAŞLANIR?

Hamilelik döneminde pilatese başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onay almalısınız. Doktor onayından sonra gebeliğin 12. ve 16. haftaları arasında pilatese başlanabileceği belirtilmektedir. Pilatese başlandıktan sonra haftada bir kere düzenli olarak uygulanması doğum sırasında ve sonrasında fayda görmenizi sağlayacaktır.

Anne adayının hamilelikten önce düzenli olarak egzersiz yapıp yapmaması egzersizlerin sürecini belirlemede ayrı bir önem taşımaktadır. Daha önce egzersiz yapma alışkanlığı olmayan anne adayları 15dakikalık seanslarla başlayıp ilerleyen haftalarda 30 dakikaya varan seanslara katılabilir. Ancak bir çalışma seansının 30-45 dakikayı geçmesi önerilmemektedir. Daha önce pilates yapan kişilerin hamileliklerinin ilk 3 ayında da devam etmelerinde herhangi bir sakınca yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir