Uzmanlık Alanları

Kanser Hastalarında Beslenme

Kanser tedavisi alırken beslenme nasıl olmalıdır?

Tedavi öncesinde vücut sağlıklı besinlerle güçlendirilmelidir. Dolu dolu sebze ve meyve tüketilmelidir. Tedavi sırasında (hormon tedavisi haricinde) birçok şahıs kg kaybeder. Dolayısıyla, tedaviden önce vücut ağırlığı “düzgüsel” düzeyde, hatta normalin birazcık üzerinde tutulmalıdır.

Herhangi bir kanser tedavisinde katı ve sabit rejim beslenme kuralları yoktur. Tedavi yöntemlerinden biri uygulandığı sırada veya uygulandıktan hemen sonra hekimlere veya diyetisyenlere beslenme ile ilgili öneriler sorulmalıdır.

Bazı hastaların düzgüsel yiyecek yemeye devam edebildiklerini unutulmamalıdır. Bazı hastalar ise iştahtan kesilir ve hiçbir şey yemek istemezler. Birtakımları da açlık hisseder ve yiyecek isteyebilir fakat yiyemez. Yiyecek yeme yahut yememe isteği ile yiyeceklerin iyi veya kötü görünmesi, farklı tedavi yöntemlerine göre değişebilir. Tedavi günler veya haftalar sürebilir. Vücudun verdiği tepkiler uygulanan tedaviye nazaran değişkenlik gösterebilir.

Tedavi sırasında bu beş temel besini grubunu her gün tüketmeye çalışınız.

• Birinci: et, tavuk, balık, yumurta, nohut, mercimek, kuru fasulye gibi kuru baklagillerdir. Haftada 2 gün balık, 2 gün kırmızı et, 2 gün tavuk, 1 gün de nohut, kuru fasulye, mercimek gibi kuru baklagilleri tüketmenizi öneririz.
• İkinci: sebzeler 
• Üçüncü: meyveler (greyfurt hariç)
• Dördüncü: tahıllar, ekmekler, pilavlar, makarnalar
• Beşinci: yoğurt, ayran, peynir, süt ve süt ürünleri

Yiyebildiğiniz zaman yeterli protein ve kalori içeren yiyecekler alınız. Bunlar gücünüzü korumanıza, vücut dokularının bozulmasının önlenmesine ve tedavi nedeniyle zarar görebilecek dokularınızın yenilenmesine yardım edecektir. Sabah kahvaltıya önem veriniz. Genellikle iştahsızlık ile karşılaşılmasına rağmen sabah kahvaltıda besin tüketimi daha iyidir.

Bunu değerlendirmek amacıyla meyve ve taze sıkılmış meyve suları, yumurta, peynir, bal, pekmez, ekmek tüketmelisiniz. Şayet kendinizi iyi hissetmezseniz ve yalnızca bir iki şey yemek isterseniz diğer besinleri yiyebilecek hale gelene kadar bunlardan yiyiniz.

Kemoterapi aldığınız günler bolca su içmeye özen gösteriniz. Su, vücudunuzun gerekli işlevleri yapması için çok önemlidir. Yeterince sıvı içmek, vücudunuzun ihtiyacı olan sıvıyı almasını sağlar.

Birçok yetişkine günde 6-8 bardak su yeterlidir. Gündüzleri yanınızda bir su şişesi bulundurunuz. Bu, çok su içme alışkanlığı kazanmanıza yardım edebilir. Su içmek istemiyorsanız canınızın istediği içeceği içiniz. Çok iştahsız olduğunuz zamanlarda endişeye kapılmayınız. Kendinizi daha iyi hissetmek için ne yapabilirseniz onu yapınız. Yiyebilecek hale döner dönmez yemeğe başlayınız, eğer yiyememe sorununuz bir iki günde düzelmezse bunu hekiminize söyleyiniz. Kemoterapi tedavisi sırasında greyfurt tüketmeyiniz, greyfurt suyu içmeyiniz. Aşırı tuzlu ve aşırı şekerli gıdalardan uzak durunuz.

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir