Blog

Neden fizyoterapist eşliğinde reformer pilates?

Joseph Humbertus Pilates tarafından 1920’li yıllarda Almanya’da geliştirilen Pilates egzersizleri ülkemizde fizyoterapistlerin son yıllarda ilgisini çekmeye başlamıştır.  Pilates özellikle; lumbopelvik stabilizasyon, kararlılık, omurganın segmental mobilizasyonu; omuz, dirsek, kalça, diz, ayak bileği mobilizasyonu ve stabilitesini, koordinasyon ve dengenin üzerinde durmaktadır.

Tüm yaştaki bireyler için, hamilelik sırasında veya sonrasında, travma sonrasında, aynı zamanda sporcu ve dansçılarda kullanmak için modifiye edilmiştir. Pilates egzersizlerinin; kronik ağrıda, skolyoz tedavisinde, osteoartrit tedavisi ve hastanede yatan hastalarda mobilite sağlanması, jimnastikçilerde aktivite gelişimi, esneklik ve vücut kompozisyonu üzerine olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Pilates egzersizleri sağlıklı bireylerde fiziksel uygunluğu güvenle ve eğlenceli bir şekilde geliştirmek için fizyoterapistler tarafından farklı bir egzersiz yöntemi olarak kullanılabilir. İşte bu ve benzeri sebeplerden ötürü; reformer pilates egzersizlerini fizyoterapist eşliğinde yapılmasını tavsiye edilmektedir.

REFORMER PİLATES’İN TARİHÇESİ

Bu egzersiz metodunu, 1880’de Almanya’da doğan Joseph H. Pilates bulmuştur. Pilates, 1. Dünya Savaşı boyunca zamanını hemşire olmak için kullanmıştır. Zayıf ve hastalıklı bir çocukluk geçiren Pilates’e bu, yeterli bir kayakçı, dalgıç, boksör ve cimnastikçi olmak için vücut geliştirme ve diğer birçok spor dallarıyla uğraşmasına öncülük eden hayat boyu fitness yolunu takip etmesine açıkça ilham vermiştir. Hayatını, kas zayıflığının sebep olduğu hastalıkları iyileştirmeye ve fiziksel olarak daha güçlü olmaya adamıştır.  Zamanını eski jimnastik ve vücut geliştirme salonlarında geçirmesi, özel antrenman makinelerini ve antrenman metotlarını tasarlamasına olanak hazırlamıştır.

İlk resmi stüdyosunu New York’ta açmıştır. Pilates metodu, sıklıkla sakatlanan dansçıların uzun süren iyileşme periyodunu hızlandırarak eski performanslarına ulaşmalarını sağlamıştır. Bundan 70 yıl sonra pilates tekniği, fizik tedavi ve rehabilitasyon ortamında popülerlik kazanarak 1990’larda, genel ortopedi, geriatri, kronik ağrı, nörolojik rehabilitasyon ve diğer birçok rehabilitasyon alanlarında kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonraki yıllarda Pilates yeniden yapılandırılmıştır ve bunlar; Reformer, Cadillac, Chair ve Barrel’dir. Bugün, artık pilates geleneksel ve modern pilates olarak uygulanmaktadır. Geleneksel pilates; Joseph Pilates’in metotlarıdır. Pilates prensiplerinin daha güvenli, koruyucu ve etkili olması için bu tekniğe; anatomik bilgiler, mekanik prensipler ve modern egzersiz bilimi eklenerek Pilates’in orijinal çalışmasının modernleşmesi sağlanmıştır.

PİLATES EGZERSİZİNİN YARARLARI

Pilates egzersizlerinin genel yaralarını şu şekilde sıralayabiliriz;
Destekle esnekliği geliştirir ve eklemlerin tam hareket açısında çalışmasını sağlar.
Dayanıklılık ve kuvveti artırır.
Hareket sırasında tam ve derin nefes almaktan faydalanmayı öğretir.
Core stabilizasyonunu geliştirir, içeriden dışarıya çalıştırır.
Daha uzun, ince ve dengeli vücut oluşturur.
Ayakların ve bileklerin işlevini geliştirir.
Postürü düzeltir.
Yaşamı daha kaliteli hale getirir.
Vücudun zayıf bölgeleri arasındaki dengeyi kurar.
Bir diğer etkisi ise; dolaşımı arttırma, kan basıncını düşürme, daha iyi eklem hareketliliği ve postürü iyileştirme etkileri vardır.
Bu tip egzersizin; kardiyovasküler hastalıklara, nörolojik bozukluklara, osteoporoza, artrite, bel ağrısı ve sakatlıklarında tedavi amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.
Pilates rutinleri, core kondisyonu ve kasları esnetme, kuvvetlendirme üzerine odaklanır.
Pilates’in fiziksel yararlarının yanı sıra psikolojik yararları da vardır. Bireylerin içe dönük bakmasına yardımcı olur. Vücudun ne yaptığı üzerine beynin odaklanmasına yardım ederek nefese odaklanılır.
Yapılan çalışmalarda; pilates temelli egzersiz yapan kişiler, kendilerini daha sakin, enerjik, yenilenmiş hissettirdiğini ve kendilerinin farkına vardıklarını söylemişlerdir.

Devamı gelecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir