Omurga sorunu, postür bozukluğu yaşayanlar, spora adım atmak isteyen sedanter (hareketsiz) bireyler, hamilelik dönemi ve sonrasındakiler, ortopedik rahatsızlığı olanlar için fizyoterapist eşliğinde aletli pilates uygulamamız ile bir çok problemin çözülmesine yardımcı oluyoruz.

Neden reformer pilates?

Reformer pilates egzersizleri ve hareketlerinin temel amacı; vücudun esnemesini sağlamak, bütün kas gruplarını harekete geçirmek, denge merkezini düzetmek ve yağ yakımını kolaylaştırmaktır.

Ek olarak kas, eklem ve sırt ağrılarını azaltmak; kişiye elastikiyet ve koordinasyon becerisi kazandırmak da amaçlanmaktadır.

Klinik pilates bir öteki ismiyle aslen fizyoterapist eşliğinde plates yapılması olarak da adlandırılabilir. Pilatesin birçok türü bulunmaktadır. Ancak klinik pilates diğer pilates türlerinden oldukça farklıdır ve en farklı etkiyi yaratacak olandır. Bunun en büyük nedeni klinik pilatesin fizyoterapistler eşliğinde yapılıyor ve fizyoterapi yerine de kullanılabiliyor oluşudur.

Klinik pilates bel fıtığı, boyun fıtığı, omurga ağrıları, ortopedik rahatsızlıklar gibi hastalıklar için çoğu doktor tarafından da önerilen bir uygulama halini almıştır. İsterseniz fizyoterapi yerine geçecek şekilde klinik pilates uygulamasından yararlanılabilirsiniz. Bunun yanı sıra klinik pilatesi fizyoterapi uygulamanızın tamamlayıcısı olarak extra olarak da alabilirsiniz. Bu tamamen size bağlı bir durumdur.

Klinik pilates reformer pilates aletleri kullanılarak yapılmaktadır.  Reformer pilatesle aynı işlevi görmemektedir. Reformer pilates aletleri kullanılarak fizyoterapistler eşliğinde yapılan pilatesin tam olarak anlamı klinik pilatestir.

Klinik pilates bu sayede çok daha farklı yararlar sunabilmektedir. Fizyoterapistler sonuç olarak bakılmış olduğunda fizyoloji konusunda uzman ve fizyoloji konusunda çoğu eğitimlerden geçmiş kişilerdir. Bu meslek dalını meydana getiren kişiler aldıkları eğitimleri başarı ile tamamlamadan mesleki hayata atılamazlar. Bunun yanı dışında fizyoterapistler klinik pilates uygulamasında eğitmen olarak görev alabilmek içinde birçok öğrenimden geçmektedirler.

Bu eğitimler özellikle klinik pilates uygulaması için verilmektedir. Klinik pilates eğitmeni olmak içinde özel eğitimlerden geçen bu kişilerin mutlaka daha önce fizyoterapist eğitimlerini tamamlamış ve üniversite diplomalarını ellerine almış olmaları bir gerekmektedir. Klinik pilatesin bu kadar başarılı sonuçlara imza atabiliyor olmasının en önemli nedenlerinden biri uygulayıcılarının fizyoloji konusunda uzman kişiler olmasıdır.

Bunun dışında reformer pilates uygulamasında kullanılan reformer pilates aletleri de fizyoterapistlerin elinde çok daha marifetli hale gelmektedir. Hem vücudun yapısı için çok müsait olan bu reformer pilates aletleri hem de bu aletlerin doğru kişiler tarafından hastayla çalışması cevabında birçok rahatsızlıkta tedavi yoluna gidilmektedir. Bu bahsedilen tedaviler öyle hafife alınacak tedaviler değildir.