Blog

Tüp bebek tedavisinde beslenme

Sahip olduğunuz beslenme alışkanlığı, vücudunuzdaki tüm organları, tüm sistemleri ve hatta bütün hücrelerinizi etkilemektedir. Uygar dünyada giderek artan başta kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kanser ve diğer rahatsızlıkların hemen hemen tamamı, beslenme ve sağlıksız yaşam ile ilişkilendirildiğinden; kısırlık durumunda da vücudunuza aldığınız besinler ve beslenme alışkanlıklarınız oldukça önemli bir kriter oluyor.

Gövde kitle indeksinizin çok düşük ya da çok yüksek olması, kısırlık probleminizin altında yatan neden olabileceği şeklinde, dengesiz ve yetersiz beslenme, vitamin ve mineraller doğrultusunda eksik bir beslenme, işlenmiş ve paketli besinlerin yoğun tüketimi de kısırlığa neden olabiliyor.

Tüp bebek tedavisinde sağlıklı beslenmenin önemi

Yukarıda, üreme sağlığında beslenme alışkanlıklarının ne kadar önemli olabileceğinden bahsettik. Bundan dolayı, tüp bebek tedavisi olmak için doktora başvurduğunuzda, öncelikle ideal kilonuza doğru gidebileceğiniz adımlar atmanız gerekmektedir.

Bayanlardan en kaliteli yumurta ve erkekten en kaliteli spermin alınabilmesi ve buna bağlı olarak tüp bebek tedavisinde başarı şansının arttırılabilmesi için; çiftlerden her ikisinin de ülkü kilolarında olması fazlaca önemlidir. Sağlıklı bir beslenme programına sahip olduğunuzda, üreme organlarınız da fonksiyonlarını daha iyi yerine getirir. Bu da, daha kaliteli sperm ve yumurta ve sonucunda da daha kaliteli embriyoların oluşması anlamına gelir. Bu da, başarılı bir gebelik elde edilmesi şansını arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir